Dubai World Cup 2011

Dubai World Cup - novinky 21.3. - obrázek

Dubai World Cup - novinky 21.3. - obrázek

1 den před Dubai World Cupem:

( 25.března)

CHARLIE´S RISK (startuje v Golden Shaheen):

Dostihu vládnou od roku 2002, kdy obdržel status grupy 1, američtí koně. Letos by jejich počet mohl zvýšit godolphinský Charlie´s Risk, někdejší americký sprinter. Vítěz grupy 3 v Hollywood Park v roce 2009 za poslední dva roky vyběhl pouze dvakrát, ale při premiérovém startu v modrých barvách královské stáje na konci února zanechal triumfem nad stájovým kolegou Global City výborný dojem.

Dubai Duty Free:

Přilákala maximální možný počet startujících z různých koutů světa. O dotaci ve výši pět miliónů dolarů se popere 16 účastníků, kteří jsou trénováni v USA, Austrálii, Bahrajnu, Anglii, Francii, Hong Kongu, Kataru, Jižní Africe a Emirátech. Godolphinský MENDIP je známým specialistou na zdejší dráhu i umělý povrch, tentokrát se ovšem proběhne poprvé ve své kariéře po trávě. Stájový kolega DEBUSSY na začátku března vyzkoušel umělý povrch, který mu vůbec nevoněl a tak zamířil na trávu. Pokud se A.Ajtebimu podaří loňského premianta z americké grupy 1 udržet v koních a s úderem přijít ze zadní pozice, měl by pětiletý hnědák předvést dobrý výkon.

RIVER JETEZ (startuje v Dubai Duty Free):

Její zářivá hvězda vychází až nyní, v jejích osmi letech. To bývají ostatní klisny dávno zařazené v chovu. Měla jednu velkou nevýhodu, potkávala se totiž často, a to nejenom v denní přípravě, s tréninkovou kolegyní Sun Classique. Ryzka svými výkony přesvědčovala, že se právem řadí k těm nejlepším koním. Stačí vzpomenout na vítězné starty na dráze v Nad Al Sheba před 3 lety včetně Dubai Sheema Classic. River Jetez byla stále v jejím stínu. Dnes je vše jinak. Sun Classic plní své mateřské povinnosti v Austrálii a River Jetez překvapuje. „Když spolu klisny pracovaly, River Jetez byla pokaždé alespoň délku za Sun Classic. Koupili jsme ji proto, že je pravou sestrou Pocket Powera“, vzpomíná na svého dalšího svěřence a  čtyřnásobného vítěze grupy 1 klisnin podílový majitel Marsh Shirtliff, který vlastnil rovněž Jay Pega, premianta Singapore Cupu a Dubai Duty Free z roku 2008. „Zpočátku vůbec nenaplňovala naše očekávání. Neuměla nebo nechtěla bojovat. Ale Mike de Kock správně rozpoznal její potenciál a tak jsme si na první větší úspěchy počkali“, říká Shritliff. River Jetez poznala sladkou příchuť vítězství až po dvou letech. Dnes má svém kontě prvenství v J&B, jednom z největších jihoafrických dostihů grupy 1, kde porazila i bratra Pocket Powera. Další dvě vítězství následovaly. Dobrou formu naznačovala hned od počátku letošní sezóny v Dubaji. Nejdříve doběhla třetí v Cape Verdi (G2) a poté vyhrála Balanchine (G2). V sobotu ji čeká nejtěžší start. Majitel věří, že vrcholu kariéry dosáhne právě v sobotu…

RYAN MOORE (žokej Buena Visty v DWC):

„Nepodceňute japonské koně“, vzkazuje přes média Ryan Moore. Trojnásobný britský šampión se chystá ve vrcholu programu do sedla Buena Visty, japonského Koně roku. „Nechápu proč ostatní svět koně startující za Japonsko přehlížejí. Klisna má ve své domovině velkou popularitu, ale mimo už se o ní moc nemluví“, dodává vítěz loňských  English Oaks, Derby a Prix de l´Arc de Triomphe. Šestinásobná premiantka grupy 1 by se prvenstvím v DWC stala nejbohatším koněm součastnosti. To by se výše vydělaných dotací ustálila na 18 miliónech dolarů. „Je ve skvělé formě a pokud ji využije, může na nejvyšší příčku klidně pomýšlet. Jezdil jsem v dostizích, kde ona vítězila a vím, jak kvalitní kůň to je,“ připomíná Ryan. Co s ní udělá povrch, vysoké startovní číslo, případně absence přípravného dostihu? Trenér Matsuda: „Z boxu odskakuje pomalu, takže zásadní problém v čísle 13 nevidím. Ostatně před chvílí mě můj vnuk uklidnil, že klisna vyhrála dvakrát ze stejného boxu. Působí velmi spokojeně a podklad jí tedy bude vyhovovat. Je odpočatá a připravená a my od ní očekáváme dobrý výkon.“

 

2 dny před Dubai World Cupem:

(24.března)

 

BETTER BE THE ONE (startuje v Al Quoz Sprint):

Dvouletý australský hřebec, tehdy ovšem pojmenovaný jako Common Interest, od počátku překvapoval velkým talentem. A tak po vítězném debutu nebylo divu, že vyhrál i následující dostih Festival of Racing Stakes (Listed, 1.000m). Majitelé svého miláčka už pomalu viděli jako potenciálního plemeníka. Člověk míní – příroda mění. Protože byl velice živý a složitě se s ním pracovalo, kolektivně se dohodli na tom, že nejlepším řešením bude kastrace. Krátce poté změnil působiště a dostal se do Freedman´s Melbourne Stable, kde se mohl pro další starty připravovat jak na travnatém povrchu, tak na polytracku. Tam také změnil jméno na Better Be The One.

KHAWLAH (startuje v UAE Derby):

V UAE OAKS, kde porazila nejlepší klisny, které se momentálně v Emirátech nacházejí, podle trenéra Suroora nebyla ještě 100% fit. Přesto bez problémů zvítězila i navzdory pětiměsíční pauze. Nyní se pravděpodobná adeptka na start v anglickém OAKS postaví také proti hřebcům. Může se stát první klisnou, která se v tamním Derby prosadí a godolphinského trenéra proslaví. Ten v předchozích letech do dostihu připravil desátou Folk (2007) a třetí Cocoa Beach (2008).

TWICE OVER (startuje v Dubai World Cup):

Středeční los poslal horkého favorita hlavního dostihu sobotního večera do startovního boxu č.12. Možná to rozmrzelo realizační tým, ale faktem je, že z té samé startovní pozice dokázal vyhrát předchozí přípravný dostih. Ještě klidnější je trenér Buena Visty Hiroyoshi Matsuda, který k boxu č.13 řekl: “Neznamená to pro nás zásadní problém. Klisna stejně chodí ze zadních pozic.“

MAHMOOD AL ZAROONI:

34letý rodák z  Deiry na okraji dubajského creeku bude v sobotu sedlat celkem osm svěřenců. Jeho trenérská kariéra se o úspěchy opírá neuvěřitelnou rychlostí. Druhým trenérem Godolphinu, jenž se se Saeedem bin Suroorem dělí o 270 koní v tréninku, byl v minulém roce jmenován pouhé tři dny předtím, než jeho Calming Influence ovládl Godolphin Mile a Allybar doběhl těsně třetí v 15. ročníku DWC. Podle manažera Simona Crisforda se toto rozhodnutí potvrdilo jako správné. Na nejrůznějších světových drahách totiž Godolphin loni zaznamenal 200 vítězů, a to včetně 12 prvenství v grupě 1 a 67 v dostizích typu Stakes. Také letošní sezónu zahájili „modří“ dobře – s 25 triumfy stanul Godolphin na prvním místě mezi majiteli v rámci mezinárodního Dubai Racing Carnevalu.

CAPE BLANCO (startuje v Dubai World Cup):

Drží primariát už před startem. Minimálně tím, že nastoupí jako kůň s nejvyšším ratingem 126. Zároveň je prvním vyslancem irského trenéra Aidana O´Briena na startu nejbohatšího dostihu světa. Čtyřletý hřebec po Galileo má na svém kontě vítězství  v anglických Dante Stakes (G2) a v Irish Derby (G1). Mezi polehčující důvody jeho loňského „vyhoření“ ve francouzském Prix du Jockey Club (G1) patří fakt, že ryzák nerad cestuje. Zda bez úhony překonal cestovní horečku na trase Irsko-Emiráty, se dozvíme v sobotu krátce po půl sedmé našeho času.

PRINCE BISHOP (startuje v Dubai World Cup):

Jak vidí šance svého čtyřnohého partnera v sobotním vrcholu žokej Ahmad Ajtebi? Pozor, varuje: „Dubai World Cup se jeví jako nejotevřenější dostih v rámci celého programu. Vnímám, že patří mezi outsidery, ale neberu to až tak vážně. Ten kůň neudělal nikdy nic špatně. Do dostihu jde s bilancí 4 vítězství z posledních pěti startů. V posledním běhání skončil druhý pět délek za vítězem-favoritem, takže pokud by dostih byl delší, pravděpodobně by to zvládl. Po tomto dostihu se výkonnostně zvedl a já mu věřím.“

 

… Z tiskovky Godolphinu, hovoří Mahmood Al Zarooni:

 (23.března)

RILEYSKEEPINGFAITH, který startuje v Godolphin Mile (G2), v žádném z absolvovaných startů na trávě ani umělém povrchu po startu nedokázal vyvinout rychlost. Potřeboval v klidu cválat a do cíle „chodil“ koncem. Proto jsem mu po dohodě s šejkem Mohammedem prodloužil distanci na míli. Poslední dostih stejné délky i kategorie vyhrál, ovšem na trávě. Otázkou zůstává, zda stejný výkon předvede nyní na jiném povrchu. XIN XU LIN v Derby (G2): vítěz grupy 1 v Argentině si v barvách Godolphin odbyde premiéru. Má rád měkký povrch, Tapetu vyzkouší poprvé. Vítěz nejprestižnějšího jihoamerického dostihu Gran Premio Carlos Pellegrini (G1) před dvěma měsíci, kde zostudil starší soupeře, si v posledních dnech získává stále více příznivců. INTROVERT: svůj poslední start sice vyhrál, ale dost se na krátké trati trápil. Prodloužili jsme mu distanci a věříme, že mu extra porce v Derby bude vyhovovat. DEBUSSY v Dubai Duty Free (G1): v prvním startu byl moc chtivý a šel dostih z přední pozice, což mu nevyhovuje. Poučili jsme se a věříme, že předvede dobrý výkon, obzvlášť, když se vrací opět na trávu.  REWILDING v Dubai Sheema Classic (G1): loni se ukazoval v dobré formě. Bohužel neprostál tak dlouhou trať jako byl St.Leger. Je to chtivý kůň a rád chodí vepředu. Myslím, že sobota bude jeho dnem. MONTEROSSO v Dubai World Cup (G1): ideální kůň, vítězství v přípravném dostihu ho povzbudilo, velmi se zlepšil. Žádné problémy neočekáváme ani s distancí. Dvakrát triumfoval na polytracku. Pokud mu v sobotu „sedne“ Tapeta, věřím v dobrý výkon.

 

První odpadlíci

(21.března)

V pondělí byla zveřejněná startovní listina sobotního megamítinku pod sportovní obchodní značkou Dubai World Cup. A hned doznala některých změn.

Po Baffertově rozhodnutí vynechat pro tentokrát s ne zcela zdravým Game On Dude tak náročný dostih, přijde o možnost velkého triumfu také jeden z největších favoritů BOLD SILVANO. Podle informací v The National pětiletý svěřenec jihoafrického kouče M. de Kocka, jenž pozvolný nárůst formy naznačil při únorové the Al Maktoum Challenge-Round 2 (G3), neabsolvoval pondělní (21.3.) trénink zcela v pořádku a do nejbohatšího dostihu světa nastoupí nejdříve za rok. 

De Kockovi v dostihu zůstávají MUSIR a GOLDEN SWORD, Ten zaplnil jeho místo, neboť byl původně hlášený do Dubai Sheema Classic.  Předběžným favoritem ve čtrnáctihlavém poli zůstává TWICE OVER desetinásobného britského šampióna mezi trenéry Henryho Cecila. Držitel 24 anglických klasik bude usilovat o své první vítězství v Dubai World Cupu. Největší počet startujících koní zaznamenal domácí Godolphin (MONTEROSSO, POET´S VOICE, PRINCE BISHOP).

Dubai Sheema Classic (G1, 2.400m, tráva) přišla o jiného zajímavého účastníka. Pouhý den před smutnou zprávou M. de Kocka si pohár hořkosti musel vypít i trenér Ed Dunlop. Zranění nohy, které si přivodila čtyřnásobná vítězka grupy jedna (vč. Investec OAKS a Darley Irish OAKS, The Queen Elisabeth II Cup a Hong Kong Cup) SNOW FAIRY, není nikterak vážné, ale realizační tým výjezd do Dubaje riskovat nehodlá. Čtyřletou dceru plemeníka Intikhaba  nyní čeká zhruba dvoutýdenní klid a síly bude střádat pro nejbližší plánovaný start v Prince of Wales´s Stakes při Royal Ascot.

 

Ryan Moore pojede Buena Vistu

(18.března)

Desetimiliónový Dubai World Cup (G1) bude největší sportovní událostí následující soboty a na veřejnost pomalu začínají pronikat první zprávy o jezdeckém obsazení.

Japonskou hvězdu Buena Vistu (tr. Hiroyoshi Matsuda) by podle předběžných informací měl odjezdit Ryan Moore. Jeden z nejtalentovanějších anglických žokejů současnosti, držitel poháru z Ceny Vítězného oblouku a majitel velkého double z loňského OAKS a Derby v jejím sedle vystřídá Christophera Soumillona. Ten korunní princeznu z Sheema Classic 2010 (G1) za vítěznou Dar Re Mi  vedl při jejích třech posledních startech. Letos v Dubaji mimořádně úspěšný Belgičan ve službách jihoafrického kouče Mika de Kocka si nikterak nepohorší, v DWC bude partnerem de Kockova šancového svěřence Bold Silvana.

Ryan Moore je některými médii odvážně označován jako „nový“ Dettori nebo Lester Piggott. K výběru svého řemesla měl ideální podmínky. Celá rodina včetně nejbližšího příbuzenstva je spjatá s dostihovými koňmi. Od otce Garyho, někdejšího úspěšného překážkového jezdce a dnes neméně úspěšného trenéra, a maminky, rovněž úspěšné jezdkyně, dostal Ryan i jeho bratr Jamie (ten se věnuje překážkovým dostihům), ty nejlepší základy. Jezdit začal ve 4 letech a od 10 let se věnuje výhradně plnokrevníkům. I když jezdí rovinové dostihy, svého prvního vítězství dosáhl na překážkách – dostihu amatérů na závodišti v Towcesteru v roce 2000 s koněm Mersey Beat. O tři roky později získal titul nejlepšího žáka (59 vítězství) a po Patu Edderym, který se stejného titulu dočkal již v roce 1974, je druhým nejmladším držitelem takového ocenění. Pomalu se mu otevíral svět velkých dostihů a nezůstalo jenom u Evropy. O Ryanovy služby se zajímal dubajský trenér Satish Seemar a  angažoval ho během zimní sezony 2002/03 do sedel svých svěřenců v Emirátech. Ryan se brzy zařadil k dalším žádaným žokejům, kteří zimní nevlídné evropské období tráví v daleko příjemnějším klimatu na hřbetech špičkových dostihových koní.

 

22.03.2011 07:16:45
laurena
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one