Dar vskutku královský

Dar vskutku královský - obrázek

Dar vskutku královský - obrázek

Letošní 232.ročník Epsom Derby, který upoutá pozornost turfmanů z celého světa tuto sobotu, nevnímám pouze jako velkou sportovní událost. Přimíchalo se mi do něho také trochu politiky. Dnešní svět je plný násilí, neustálého válčení a nevraživosti a neustálé rozbroje mezi národy, náboženstvím i životními hodnotami nemají konce. Naštěstí existují okamžiky, kdy na podobné šarvátky není prostor ani chuť. Za jeden z nich považuji právě nadcházející dostihový svátek. Že nefunguje přátelství a vzájemná shoda mezi křesťany a muslimy? Omyl. Britská panovnice a dubajský emír jsou toho důkazem. Oba budou společně fandit svým svěřencům v nejdůležitější klasice sezóny. A je mi srdečně jedno, zvítězí-li královnin Carlton House nebo emírův Ocean War. Modrou stuhu si zaslouží oba dva. Jejich majitelé totiž ukazují lidem, že společná vášeň, síla charakteru, tolerance a úcta k druhému dokáže bourat všechny zdi. Sympatická je také cesta hnědáka Carlton House na start Derby. Je podobná pohádkovému příběhu.

Rebelant Highland Glen

Jak to všechno začalo? Prozaicky, na jednom britském závodišti v roce 2009. Do startovního boxu tehdy odmítl vstoupit Highland Glen, kůň v majetku Jejího Veličenstva, a nezúčastnil se prestižního dostihu. Dostihová komise mu vystavila „stop“ na dlouhých šest měsíců a tím prakticky vyloučila z dostihového dění v Anglii. Královna Alžběta II.neposlušného koně nabídla k prodeji. Váženým zájemcem, jenž se jal nezbedného koně zachránit a nabídl za něho nemalou cenu, nebyl nikdo jiný, než dubajský panovník. Když královna zjistila, kdo s ní chce uzavřít tak výhodný obchod, odmítla koně prodat. Rozhodla se, že Highland Glena na počest jejich vzájemného dlouholetého přátelství šejkovi daruje. Highland Glen se přestěhoval do Dubaje a na svoji evropskou rozpustilost brzy zapomněl. Hned při svém prvním startu v barvách Godolphinu triumfoval. V lednu 2010 v Inside Out Trophy. Jeho výkon šejka Mohammeda natolik potěšil, že kontaktoval dostihového manažera královny Johna Warrena, aby mu na oplátku nabídl k výběru jednoho ze čtyř ročků, potomků hvězdy své stáje Street Crye. Jeden z nich královně padl do oka. A malý Carlton House putoval do královských stájí.

 

Z dárku se vyklubal favorit Derby

Šejk Mohammed Derby již jednou vyhrál. Díky Lammtarovi v roce 1995. Královna vyhrála každou britskou klasiku. S výjimkou Derby. Nyní má velkou šanci tuto nepříznivou bilanci poupravit. Naposledy triumfoval kůň z královských stájí před dlouhými 102 lety. Vítězný Minoru krále Edwarda VII. si potlesku z tribun užíval v roce 1909. Alžběta II. měla vítězství na dosah před 58 lety, když v roce její korunovace doběhl Aureole s rozdílem hlavy druhý. Carlton House patří mezi nejžhavější favority letošního ročníku.

„Každý majitel touží vyhrál Derby. Její Veličenstvo pochopitelně není výjimkou. Ovšem v tomto oboru se pohybuje natolik dlouho, že dobře ví, co všechno se v dostihu může stát a jak rychle se sny mohou rozplynout.“, řekl Warren.

 „Carlton House má veškeré předpoklady uspět. Je po dobrých rodičích. Je to dobře vypadající atlet s výtečnou cvalovou akcí. Připravuje ho veleúspěšný trenér Sir Michael Stoute, povede ho Ryan Moore, jezdec hodný velkých dostihů. Jediné, co můžeme ovlivnit, je jeho příprava. Výkon musíme nechat na koni“, dodává královnin manažer.

„Jak by v sobotu reagoval šejk Mohammed na to, kdyby mu druhý triumf v Derby překazil jím darovaný kůň? Jsem si jistý, že by byl jedním z prvních gratulantů. Je to opravdový sportovec tělem i duší“, odpovídá s jistotou John Warren.

Sir Michael Stoute vyhrál, a nikoliv jednou, anglické Derby. Přesto je pro něho to letošní zvláštní a hodně důležité. Možná nejdůležitější ze všech předešlých…

 

Devět marných pokusů královny Alžběty II. v Derby:

AUREOLE (1953,  ž. Harry Carr , 2.místo):  Aureole mohutně finišoval ze 6. místa, ale zaostal o hlavu za Pinzou.

LANDAU (1954, Willie Snaith,  8.místo): Landau doběhl o délku druhý v Derby trialu za Rowston Manorem. Epsom Derby sice z velké části odvodil, ale vedení se mu nepodařilo udržet a v rozhodující chvíli přepustil sedm předních míst jiným. Vítězem se tehdy stal Never Say Die.

ATLAS (1956, Harry Carr, 5.místo): odskakoval s kurzem 50/1, silným finišem stihl 5. místo, něco málo přes 3 délky za vítězným koněm Lavandin.

DOUTELLE (1957,  Harry Carr, 10.místo): premiant z Lingfield Derby Trial byl v samotném Derby nabízen v kurzu 100/6. Nedařilo se mu a bez světelejšího momentu skončil mimo dotovaná místa za vítězem Crepello.

MINER'S LAMP (1958, 6.místo) Miner's Lamp byl vítězem Epsom's Blue Riband Trial Stakes, ale Derby zklamal, když se ani na chvíli nedostal k předním koním. Zvítězil Hard Ridden.

ABOVE SUSPICION (1959, Doug Smith, 5.místo): do Derby si nesl kurz 100/6. Silným závěrem dosáhl na 5. místo, 3 délky za vítězným koněm Parthia.

ENGLISH HARBOUR (1978, Joe Mercer, 18.místo): dostih se mu vůbec nevydařil. Vítězem byl Shirley Heights.

MILFORD (1979, Lester Piggott, 10.místo): s kurzem 15/2 odskakoval jako třetí favorit, dostih dokončil 15 délek za Troy.

CHURCH PARADE (1981, Willie Carson, 5.místo): Dokončil ve stejném tempu bez zrychlení, 18 délek za Shergarem.

31.05.2011 14:15:41
laurena
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one