Chování jezdců ke koním

Chování jezdců ke koním - obrázek

Chování jezdců ke koním - obrázek

Kůň není sportovní náčiní. Jezdec se nemá hrubě chovat ani k takovému, na kterého si do dostihu sedne poprvé a potom se spolu jako dvojice třeba už nikdy nesejdou. Nemohla jsem přehlédnout nevhodné chování mladého jezdce při dostihovém odpoledni ve Velké Chuchli 17.5.2009 a na web TB DIAMOND k reportáži připsala komentář:

.... dvakrát se radoval talentovaný Petr Foret, jenž dovedl do cíle vítězně ASIJSKÉHO TYGRA ve dvojkové Ceně Jatek Český Brod a.s. (1.600m)  a PARODII v závěrečné Ceně Dux-Josef Chejn, s.r.o. (1.400m). U tohoto mladého jezdce se ještě zastavím kvůli jiné záležitosti, která nedělá čest ani dostihovému sportu, ani jemu samotnému. Po návratu z dostihu dvouletých nezvítězivších koní do prostoru cíle častoval svou čtyřnohou partnerku Merrbacu za 7.místo tak nevybíravými nadávkami, že je ani v náznaku ze slušnosti nebudu používat. My otrlí lidé od koní jsme na silnější slova zvyklí, ale co tomuto zbytečnému „divadlu“ asi říkali návštěvníci? Nehledě na to, že u zábradlí stáli většinou rodiče s malými dětmi, kteří si chtěli užít krásných koníčků. Jak na ně mohl působit „rozpumpovaný“ mladý a vykulený kůň, který měl právě za sebou životní křest a který místo uklidnění zdviženou hlavou zoufale uhýbal necitlivému cukání otěžemi v tlamě? Sotva se po těchto zkušenostech bude těšit na další běhání.  Talent a odříkání je jedna věc, ale ani dosavadních 20 vyhraných dostihů tohoto jezdce neopravňuje k takovému chování. Možná by místo velkých gest a slov měl více pozorovat své starší jezdecké kolegy. Ti i přes zkušenosti i úspěchy většinou zůstávají slušnými lidmi, pro které kůň nepředstavuje pouze nářadí. A také se nestydí takovému koni poděkovat. I takovému, který nevyhrál. Tohle každý mohl vidět například u Garyho Hinda, který El Hadjiho pochválil za předposlední místo. A Jiří Chaloupka Grinwitche i za to poslední…

Škoda, že uši dostihové komise do těchto míst nedoslechnou a oči nedohlédnou. Abych neházela popel na hlavu pouze u Petra Foreta, podobné výroky byly slyšet i před startem závěrečného dostihu z hloučku vodičů, když hodně zlobil bílý valach Letoun, který nakonec neodstartoval. Peprná slova jedné rozzlobené vodičky, opět před diváky, měla pramálo společného s dívčím chováním.

Případná penalizace ze strany kompetentních orgánů jako výchovný prostředek by se v takových případech nemusela minout účinkem.

 

27.05.2009 09:01:08
laurena
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one