Ze světa turfu

Tato rubrika, kde budu zachycovat události spojené s dostihovým děním u nás i ve světě, je  v přípravě. Zoufale pro tuto činnost honím čas a nějak ho, minimálně pro své stránky, stále nemohu dohnat.

Pravidelné reportáže a zajímavosti kolem turfu, které zpracovávám, si prozatím můžete přečíst na webech www.tbdiamond.cz a www.distanc.cz a www.turfsport.eu a na www.laurena.rajce.net je bohatá fotogalerie z dostihových dní.

Dar vskutku královský - obrázek

Dar vskutku královský - obrázek

Letošní 232.ročník Epsom Derby, který upoutá pozornost turfmanů z celého světa tuto sobotu, nevnímám pouze jako velkou sportovní událost. Přimíchalo se mi do něho také trochu politiky. Dnešní svět je plný násilí, neustálého válčení a nevraživosti a neustálé rozbroje mezi národy, náboženstvím i životními hodnotami nemají konce. Naštěstí existují okamžiky, kdy na podobné šarvátky není prostor ani chuť. Za jeden z nich považuji právě nadcházející dostihový svátek. Že nefunguje přátelství a vzájemná shoda mezi křesťany a muslimy? Omyl. Britská panovnice a dubajský emír jsou toho důkazem. Oba budou společně fandit svým svěřencům v nejdůležitější klasice sezóny. A je mi srdečně jedno, zvítězí-li královnin Carlton House nebo emírův Ocean War. Modrou stuhu si zaslouží oba dva. Jejich majitelé totiž ukazují lidem, že společná vášeň, síla charakteru, tolerance a úcta k druhému dokáže bourat všechny zdi. Sympatická je také cesta hnědáka Carlton House na start Derby. Je podobná pohádkovému příběhu.

Rebelant Highland Glen

Jak to všechno začalo? Prozaicky, na jednom britském závodišti v roce 2009. Do startovního boxu tehdy odmítl vstoupit Highland Glen, kůň v majetku Jejího Veličenstva, a nezúčastnil se prestižního dostihu. Dostihová komise mu vystavila „stop“ na dlouhých šest měsíců a tím prakticky vyloučila z dostihového dění v Anglii. Královna Alžběta II.neposlušného koně nabídla k prodeji. Váženým zájemcem, jenž se jal nezbedného koně zachránit a nabídl za něho nemalou cenu, nebyl nikdo jiný, než dubajský panovník. Když královna zjistila, kdo s ní chce uzavřít tak výhodný obchod, odmítla koně prodat. Rozhodla se, že Highland Glena na počest jejich vzájemného dlouholetého přátelství šejkovi daruje. Highland Glen se přestěhoval do Dubaje a na svoji evropskou rozpustilost brzy zapomněl. Hned při svém prvním startu v barvách Godolphinu triumfoval. V lednu 2010 v Inside Out Trophy. Jeho výkon šejka Mohammeda natolik potěšil, že kontaktoval dostihového manažera královny Johna Warrena, aby mu na oplátku nabídl k výběru jednoho ze čtyř ročků, potomků hvězdy své stáje Street Crye. Jeden z nich královně padl do oka. A malý Carlton House putoval do královských stájí.

 

Z dárku se vyklubal favorit Derby

Šejk Mohammed Derby již jednou vyhrál. Díky Lammtarovi v roce 1995. Královna vyhrála každou britskou klasiku. S výjimkou Derby. Nyní má velkou šanci tuto nepříznivou bilanci poupravit. Naposledy triumfoval kůň z královských stájí před dlouhými 102 lety. Vítězný Minoru krále Edwarda VII. si potlesku z tribun užíval v roce 1909. Alžběta II. měla vítězství na dosah před 58 lety, když v roce její korunovace doběhl Aureole s rozdílem hlavy druhý. Carlton House patří mezi nejžhavější favority letošního ročníku.

„Každý majitel touží vyhrál Derby. Její Veličenstvo pochopitelně není výjimkou. Ovšem v tomto oboru se pohybuje natolik dlouho, že dobře ví, co všechno se v dostihu může stát a jak rychle se sny mohou rozplynout.“, řekl Warren.

 „Carlton House má veškeré předpoklady uspět. Je po dobrých rodičích. Je to dobře vypadající atlet s výtečnou cvalovou akcí. Připravuje ho veleúspěšný trenér Sir Michael Stoute, povede ho Ryan Moore, jezdec hodný velkých dostihů. Jediné, co můžeme ovlivnit, je jeho příprava. Výkon musíme nechat na koni“, dodává královnin manažer.

„Jak by v sobotu reagoval šejk Mohammed na to, kdyby mu druhý triumf v Derby překazil jím darovaný kůň? Jsem si jistý, že by byl jedním z prvních gratulantů. Je to opravdový sportovec tělem i duší“, odpovídá s jistotou John Warren.

Sir Michael Stoute vyhrál, a nikoliv jednou, anglické Derby. Přesto je pro něho to letošní zvláštní a hodně důležité. Možná nejdůležitější ze všech předešlých…

 

Devět marných pokusů královny Alžběty II. v Derby:

AUREOLE (1953,  ž. Harry Carr , 2.místo):  Aureole mohutně finišoval ze 6. místa, ale zaostal o hlavu za Pinzou.

LANDAU (1954, Willie Snaith,  8.místo): Landau doběhl o délku druhý v Derby trialu za Rowston Manorem. Epsom Derby sice z velké části odvodil, ale vedení se mu nepodařilo udržet a v rozhodující chvíli přepustil sedm předních míst jiným. Vítězem se tehdy stal Never Say Die.

ATLAS (1956, Harry Carr, 5.místo): odskakoval s kurzem 50/1, silným finišem stihl 5. místo, něco málo přes 3 délky za vítězným koněm Lavandin.

DOUTELLE (1957,  Harry Carr, 10.místo): premiant z Lingfield Derby Trial byl v samotném Derby nabízen v kurzu 100/6. Nedařilo se mu a bez světelejšího momentu skončil mimo dotovaná místa za vítězem Crepello.

MINER'S LAMP (1958, 6.místo) Miner's Lamp byl vítězem Epsom's Blue Riband Trial Stakes, ale Derby zklamal, když se ani na chvíli nedostal k předním koním. Zvítězil Hard Ridden.

ABOVE SUSPICION (1959, Doug Smith, 5.místo): do Derby si nesl kurz 100/6. Silným závěrem dosáhl na 5. místo, 3 délky za vítězným koněm Parthia.

ENGLISH HARBOUR (1978, Joe Mercer, 18.místo): dostih se mu vůbec nevydařil. Vítězem byl Shirley Heights.

MILFORD (1979, Lester Piggott, 10.místo): s kurzem 15/2 odskakoval jako třetí favorit, dostih dokončil 15 délek za Troy.

CHURCH PARADE (1981, Willie Carson, 5.místo): Dokončil ve stejném tempu bez zrychlení, 18 délek za Shergarem.

Dubai World Cup - novinky 21.3. - obrázek

Dubai World Cup - novinky 21.3. - obrázek

1 den před Dubai World Cupem:

( 25.března)

CHARLIE´S RISK (startuje v Golden Shaheen):

Dostihu vládnou od roku 2002, kdy obdržel status grupy 1, američtí koně. Letos by jejich počet mohl zvýšit godolphinský Charlie´s Risk, někdejší americký sprinter. Vítěz grupy 3 v Hollywood Park v roce 2009 za poslední dva roky vyběhl pouze dvakrát, ale při premiérovém startu v modrých barvách královské stáje na konci února zanechal triumfem nad stájovým kolegou Global City výborný dojem.

Dubai Duty Free:

Přilákala maximální možný počet startujících z různých koutů světa. O dotaci ve výši pět miliónů dolarů se popere 16 účastníků, kteří jsou trénováni v USA, Austrálii, Bahrajnu, Anglii, Francii, Hong Kongu, Kataru, Jižní Africe a Emirátech. Godolphinský MENDIP je známým specialistou na zdejší dráhu i umělý povrch, tentokrát se ovšem proběhne poprvé ve své kariéře po trávě. Stájový kolega DEBUSSY na začátku března vyzkoušel umělý povrch, který mu vůbec nevoněl a tak zamířil na trávu. Pokud se A.Ajtebimu podaří loňského premianta z americké grupy 1 udržet v koních a s úderem přijít ze zadní pozice, měl by pětiletý hnědák předvést dobrý výkon.

RIVER JETEZ (startuje v Dubai Duty Free):

Její zářivá hvězda vychází až nyní, v jejích osmi letech. To bývají ostatní klisny dávno zařazené v chovu. Měla jednu velkou nevýhodu, potkávala se totiž často, a to nejenom v denní přípravě, s tréninkovou kolegyní Sun Classique. Ryzka svými výkony přesvědčovala, že se právem řadí k těm nejlepším koním. Stačí vzpomenout na vítězné starty na dráze v Nad Al Sheba před 3 lety včetně Dubai Sheema Classic. River Jetez byla stále v jejím stínu. Dnes je vše jinak. Sun Classic plní své mateřské povinnosti v Austrálii a River Jetez překvapuje. „Když spolu klisny pracovaly, River Jetez byla pokaždé alespoň délku za Sun Classic. Koupili jsme ji proto, že je pravou sestrou Pocket Powera“, vzpomíná na svého dalšího svěřence a  čtyřnásobného vítěze grupy 1 klisnin podílový majitel Marsh Shirtliff, který vlastnil rovněž Jay Pega, premianta Singapore Cupu a Dubai Duty Free z roku 2008. „Zpočátku vůbec nenaplňovala naše očekávání. Neuměla nebo nechtěla bojovat. Ale Mike de Kock správně rozpoznal její potenciál a tak jsme si na první větší úspěchy počkali“, říká Shritliff. River Jetez poznala sladkou příchuť vítězství až po dvou letech. Dnes má svém kontě prvenství v J&B, jednom z největších jihoafrických dostihů grupy 1, kde porazila i bratra Pocket Powera. Další dvě vítězství následovaly. Dobrou formu naznačovala hned od počátku letošní sezóny v Dubaji. Nejdříve doběhla třetí v Cape Verdi (G2) a poté vyhrála Balanchine (G2). V sobotu ji čeká nejtěžší start. Majitel věří, že vrcholu kariéry dosáhne právě v sobotu…

RYAN MOORE (žokej Buena Visty v DWC):

„Nepodceňute japonské koně“, vzkazuje přes média Ryan Moore. Trojnásobný britský šampión se chystá ve vrcholu programu do sedla Buena Visty, japonského Koně roku. „Nechápu proč ostatní svět koně startující za Japonsko přehlížejí. Klisna má ve své domovině velkou popularitu, ale mimo už se o ní moc nemluví“, dodává vítěz loňských  English Oaks, Derby a Prix de l´Arc de Triomphe. Šestinásobná premiantka grupy 1 by se prvenstvím v DWC stala nejbohatším koněm součastnosti. To by se výše vydělaných dotací ustálila na 18 miliónech dolarů. „Je ve skvělé formě a pokud ji využije, může na nejvyšší příčku klidně pomýšlet. Jezdil jsem v dostizích, kde ona vítězila a vím, jak kvalitní kůň to je,“ připomíná Ryan. Co s ní udělá povrch, vysoké startovní číslo, případně absence přípravného dostihu? Trenér Matsuda: „Z boxu odskakuje pomalu, takže zásadní problém v čísle 13 nevidím. Ostatně před chvílí mě můj vnuk uklidnil, že klisna vyhrála dvakrát ze stejného boxu. Působí velmi spokojeně a podklad jí tedy bude vyhovovat. Je odpočatá a připravená a my od ní očekáváme dobrý výkon.“

 

2 dny před Dubai World Cupem:

(24.března)

 

BETTER BE THE ONE (startuje v Al Quoz Sprint):

Dvouletý australský hřebec, tehdy ovšem pojmenovaný jako Common Interest, od počátku překvapoval velkým talentem. A tak po vítězném debutu nebylo divu, že vyhrál i následující dostih Festival of Racing Stakes (Listed, 1.000m). Majitelé svého miláčka už pomalu viděli jako potenciálního plemeníka. Člověk míní – příroda mění. Protože byl velice živý a složitě se s ním pracovalo, kolektivně se dohodli na tom, že nejlepším řešením bude kastrace. Krátce poté změnil působiště a dostal se do Freedman´s Melbourne Stable, kde se mohl pro další starty připravovat jak na travnatém povrchu, tak na polytracku. Tam také změnil jméno na Better Be The One.

KHAWLAH (startuje v UAE Derby):

V UAE OAKS, kde porazila nejlepší klisny, které se momentálně v Emirátech nacházejí, podle trenéra Suroora nebyla ještě 100% fit. Přesto bez problémů zvítězila i navzdory pětiměsíční pauze. Nyní se pravděpodobná adeptka na start v anglickém OAKS postaví také proti hřebcům. Může se stát první klisnou, která se v tamním Derby prosadí a godolphinského trenéra proslaví. Ten v předchozích letech do dostihu připravil desátou Folk (2007) a třetí Cocoa Beach (2008).

TWICE OVER (startuje v Dubai World Cup):

Středeční los poslal horkého favorita hlavního dostihu sobotního večera do startovního boxu č.12. Možná to rozmrzelo realizační tým, ale faktem je, že z té samé startovní pozice dokázal vyhrát předchozí přípravný dostih. Ještě klidnější je trenér Buena Visty Hiroyoshi Matsuda, který k boxu č.13 řekl: “Neznamená to pro nás zásadní problém. Klisna stejně chodí ze zadních pozic.“

MAHMOOD AL ZAROONI:

34letý rodák z  Deiry na okraji dubajského creeku bude v sobotu sedlat celkem osm svěřenců. Jeho trenérská kariéra se o úspěchy opírá neuvěřitelnou rychlostí. Druhým trenérem Godolphinu, jenž se se Saeedem bin Suroorem dělí o 270 koní v tréninku, byl v minulém roce jmenován pouhé tři dny předtím, než jeho Calming Influence ovládl Godolphin Mile a Allybar doběhl těsně třetí v 15. ročníku DWC. Podle manažera Simona Crisforda se toto rozhodnutí potvrdilo jako správné. Na nejrůznějších světových drahách totiž Godolphin loni zaznamenal 200 vítězů, a to včetně 12 prvenství v grupě 1 a 67 v dostizích typu Stakes. Také letošní sezónu zahájili „modří“ dobře – s 25 triumfy stanul Godolphin na prvním místě mezi majiteli v rámci mezinárodního Dubai Racing Carnevalu.

CAPE BLANCO (startuje v Dubai World Cup):

Drží primariát už před startem. Minimálně tím, že nastoupí jako kůň s nejvyšším ratingem 126. Zároveň je prvním vyslancem irského trenéra Aidana O´Briena na startu nejbohatšího dostihu světa. Čtyřletý hřebec po Galileo má na svém kontě vítězství  v anglických Dante Stakes (G2) a v Irish Derby (G1). Mezi polehčující důvody jeho loňského „vyhoření“ ve francouzském Prix du Jockey Club (G1) patří fakt, že ryzák nerad cestuje. Zda bez úhony překonal cestovní horečku na trase Irsko-Emiráty, se dozvíme v sobotu krátce po půl sedmé našeho času.

PRINCE BISHOP (startuje v Dubai World Cup):

Jak vidí šance svého čtyřnohého partnera v sobotním vrcholu žokej Ahmad Ajtebi? Pozor, varuje: „Dubai World Cup se jeví jako nejotevřenější dostih v rámci celého programu. Vnímám, že patří mezi outsidery, ale neberu to až tak vážně. Ten kůň neudělal nikdy nic špatně. Do dostihu jde s bilancí 4 vítězství z posledních pěti startů. V posledním běhání skončil druhý pět délek za vítězem-favoritem, takže pokud by dostih byl delší, pravděpodobně by to zvládl. Po tomto dostihu se výkonnostně zvedl a já mu věřím.“

 

… Z tiskovky Godolphinu, hovoří Mahmood Al Zarooni:

 (23.března)

RILEYSKEEPINGFAITH, který startuje v Godolphin Mile (G2), v žádném z absolvovaných startů na trávě ani umělém povrchu po startu nedokázal vyvinout rychlost. Potřeboval v klidu cválat a do cíle „chodil“ koncem. Proto jsem mu po dohodě s šejkem Mohammedem prodloužil distanci na míli. Poslední dostih stejné délky i kategorie vyhrál, ovšem na trávě. Otázkou zůstává, zda stejný výkon předvede nyní na jiném povrchu. XIN XU LIN v Derby (G2): vítěz grupy 1 v Argentině si v barvách Godolphin odbyde premiéru. Má rád měkký povrch, Tapetu vyzkouší poprvé. Vítěz nejprestižnějšího jihoamerického dostihu Gran Premio Carlos Pellegrini (G1) před dvěma měsíci, kde zostudil starší soupeře, si v posledních dnech získává stále více příznivců. INTROVERT: svůj poslední start sice vyhrál, ale dost se na krátké trati trápil. Prodloužili jsme mu distanci a věříme, že mu extra porce v Derby bude vyhovovat. DEBUSSY v Dubai Duty Free (G1): v prvním startu byl moc chtivý a šel dostih z přední pozice, což mu nevyhovuje. Poučili jsme se a věříme, že předvede dobrý výkon, obzvlášť, když se vrací opět na trávu.  REWILDING v Dubai Sheema Classic (G1): loni se ukazoval v dobré formě. Bohužel neprostál tak dlouhou trať jako byl St.Leger. Je to chtivý kůň a rád chodí vepředu. Myslím, že sobota bude jeho dnem. MONTEROSSO v Dubai World Cup (G1): ideální kůň, vítězství v přípravném dostihu ho povzbudilo, velmi se zlepšil. Žádné problémy neočekáváme ani s distancí. Dvakrát triumfoval na polytracku. Pokud mu v sobotu „sedne“ Tapeta, věřím v dobrý výkon.

 

První odpadlíci

(21.března)

V pondělí byla zveřejněná startovní listina sobotního megamítinku pod sportovní obchodní značkou Dubai World Cup. A hned doznala některých změn.

Po Baffertově rozhodnutí vynechat pro tentokrát s ne zcela zdravým Game On Dude tak náročný dostih, přijde o možnost velkého triumfu také jeden z největších favoritů BOLD SILVANO. Podle informací v The National pětiletý svěřenec jihoafrického kouče M. de Kocka, jenž pozvolný nárůst formy naznačil při únorové the Al Maktoum Challenge-Round 2 (G3), neabsolvoval pondělní (21.3.) trénink zcela v pořádku a do nejbohatšího dostihu světa nastoupí nejdříve za rok. 

De Kockovi v dostihu zůstávají MUSIR a GOLDEN SWORD, Ten zaplnil jeho místo, neboť byl původně hlášený do Dubai Sheema Classic.  Předběžným favoritem ve čtrnáctihlavém poli zůstává TWICE OVER desetinásobného britského šampióna mezi trenéry Henryho Cecila. Držitel 24 anglických klasik bude usilovat o své první vítězství v Dubai World Cupu. Největší počet startujících koní zaznamenal domácí Godolphin (MONTEROSSO, POET´S VOICE, PRINCE BISHOP).

Dubai Sheema Classic (G1, 2.400m, tráva) přišla o jiného zajímavého účastníka. Pouhý den před smutnou zprávou M. de Kocka si pohár hořkosti musel vypít i trenér Ed Dunlop. Zranění nohy, které si přivodila čtyřnásobná vítězka grupy jedna (vč. Investec OAKS a Darley Irish OAKS, The Queen Elisabeth II Cup a Hong Kong Cup) SNOW FAIRY, není nikterak vážné, ale realizační tým výjezd do Dubaje riskovat nehodlá. Čtyřletou dceru plemeníka Intikhaba  nyní čeká zhruba dvoutýdenní klid a síly bude střádat pro nejbližší plánovaný start v Prince of Wales´s Stakes při Royal Ascot.

 

Ryan Moore pojede Buena Vistu

(18.března)

Desetimiliónový Dubai World Cup (G1) bude největší sportovní událostí následující soboty a na veřejnost pomalu začínají pronikat první zprávy o jezdeckém obsazení.

Japonskou hvězdu Buena Vistu (tr. Hiroyoshi Matsuda) by podle předběžných informací měl odjezdit Ryan Moore. Jeden z nejtalentovanějších anglických žokejů současnosti, držitel poháru z Ceny Vítězného oblouku a majitel velkého double z loňského OAKS a Derby v jejím sedle vystřídá Christophera Soumillona. Ten korunní princeznu z Sheema Classic 2010 (G1) za vítěznou Dar Re Mi  vedl při jejích třech posledních startech. Letos v Dubaji mimořádně úspěšný Belgičan ve službách jihoafrického kouče Mika de Kocka si nikterak nepohorší, v DWC bude partnerem de Kockova šancového svěřence Bold Silvana.

Ryan Moore je některými médii odvážně označován jako „nový“ Dettori nebo Lester Piggott. K výběru svého řemesla měl ideální podmínky. Celá rodina včetně nejbližšího příbuzenstva je spjatá s dostihovými koňmi. Od otce Garyho, někdejšího úspěšného překážkového jezdce a dnes neméně úspěšného trenéra, a maminky, rovněž úspěšné jezdkyně, dostal Ryan i jeho bratr Jamie (ten se věnuje překážkovým dostihům), ty nejlepší základy. Jezdit začal ve 4 letech a od 10 let se věnuje výhradně plnokrevníkům. I když jezdí rovinové dostihy, svého prvního vítězství dosáhl na překážkách – dostihu amatérů na závodišti v Towcesteru v roce 2000 s koněm Mersey Beat. O tři roky později získal titul nejlepšího žáka (59 vítězství) a po Patu Edderym, který se stejného titulu dočkal již v roce 1974, je druhým nejmladším držitelem takového ocenění. Pomalu se mu otevíral svět velkých dostihů a nezůstalo jenom u Evropy. O Ryanovy služby se zajímal dubajský trenér Satish Seemar a  angažoval ho během zimní sezony 2002/03 do sedel svých svěřenců v Emirátech. Ryan se brzy zařadil k dalším žádaným žokejům, kteří zimní nevlídné evropské období tráví v daleko příjemnějším klimatu na hřbetech špičkových dostihových koní.

 

Kde jsem neměla chybět ... - obrázek

Kde jsem neměla chybět ... - obrázek

Dost dlouho mě Lucka Dítková uklidňovala, že nebazíruje na tom, abych se přijela podívat na její první letošní start do Chuchle, protože si zatím není jistá, že Sacré Coeur je pro nedělní start 9. května dostatečně připravená. Říkala jsem si, že není kam spěchat – holky se teď proběhnou, zjistí, jak na tom se závodní chutí jsou a uvidíme se při dalším, plně šancovém běhání. Tak to se mi Lucčin pesimismus a moje nechuť drkotat se po silnici (spíše tankodromu) do Prahy a zpátky zase jednou vyplatil! Jako dvorní fotografka mojí kamarádky jsem byla u většiny startů i pěkných umístění, ale dosud jsem neměla možnost nafotit holky při přebírání čestných cen vítězům. Naposledy se jim to povedlo před 2 lety, to jsem také chyběla. Momentky zachycené v neopakovatelné chvilce štěstí a radosti v mém albu dosud chybí. Tentokrát jsem zaváhala a dvojnásob! Poslala jsem před dostihem podpůrnou SMS a přála si, aby Sakruška doběhla ke spokojenosti stáje Samira Arabians. Krátce po šesté hodině odpolední se na deštíkem smočenou dráhu vydala mohutná dělová koule jménem Sacré Coeur a Cenu dostihových sázek ve Fortuně  (IV.kat., 2.200m) vyhrála! Musela to být krásná podívaná. V souboji dvou amatérek (Lucka a Linda Fedorowiczová versus jejich žokejští soupeři) po boji o krátkou hlavu nakonec hrála prim Lucka díky Sakrušce. Mám velkou radost …… a zároveň velký vztek. Už zase jsem u toho chyběla! Ale co když jsem tím holkám přinesla štěstí? Na něco přece moji absenci musím svést.

 

Jak dostih viděla Lucka?

 

„Sakruše se mi před dostihem nejevila moc dobře, byla celý den docela nervozní. Do dráhy se jí moc nechtělo a místo toho, aby v prubi tahala jako obvykle, tak zvedala hlavu. Pak ale přišlo to překvapení. Stylem start-cíl vyhrála tak, že si k ní čuchl jenom odvážlivec Mools. Sice to bylo o chlup, ale ona tentokrát bojovala. Možná bych ji i udržela v koních, ale s jedničkou jsem měla strach, že mě naremplujou na bariéru a pak bych jim třeba pošlapala nohy. Tak jsem se těsně před obloukem rozhodla jít první a to už mi zůstalo. Myslela jsem si, že jsem byla druhá, ale Linda mi gratulovala hned za cílem. Ani jsem se nestačila moc radovat, protože jsem si tím pořád nebyla jistá. Tentokrát to byl pro mě velký stres - první letošní dostih, v sázce bylo i to, zda dál pokračovat nebo skončit, no a pak to hubnutí. Pan dr. Čížek měl velkou radost, díval se doma na netu. Tak jsem ráda, že to všechno takhle dobře nakonec dopadlo a že zase máme více optimismu a radosti k tomu, abychom pokračovali dál. Jak Sakruši dostih poznamenal? Vůbec. Druhý den ani v nejmenším nevypadala, že nějaký běžela. Nic to s ní neudělalo. Dneska se ve výběhu stavěla na zadní a řádila s Jabkem (poznm. plnokrevnou Last Apple). Jak dostih ohodnotit? Sakruška šla sama a ten den měla prostě chuť a sílu. Já jsem jí jenom vyhověla…“

 

Co na tento úspěch říkaly sázkové kanceláře?

 

Na stránkách pražského závodiště se píše: Doběh Sacré Coeur (stejně jako vítězka Jarní ceny klisen Vinnah startovní kurz na vítězství 20:1) - Mools - Rolling Ocean rozhodně k těm očekávaným nepatřil, ale výhra v nejtěžší dostihové sázce zde přesto našla svého majitele: velké pořadí v posledním dostihu "bralo" 15246 Kč za vsazenou desetikorunu!

 

A co to znamená pro mě?

 

Příště nejenom fotit, ale také vsadit!

 

Dubai 2010 - obrázek

Dubai 2010 - obrázek

REPORTAZ v obraze.pdf  995.54kB
Reportáž z desetidenního pobytu v Dubaji
Sbohem, Haničko! - obrázek

Sbohem, Haničko! - obrázek

Včera jsi byla v Brně na promoci, veterina měla být tvojí budoucností. Spousta plánů a přání kolem koní i v soukromí. Život jsi měla před sebou.... 

Nechce se mi věřit, že dnes ráno při cestě do práce tragická nehoda všechno zničila.... (11.září 2009)

Ohlédnutí za festivalovým mítinkem - obrázek

Ohlédnutí za festivalovým mítinkem - obrázek

I když druhý den festivalového mítinku notně zkazilo škaredé počasí, náladu zlepšily minimálně dvě události pondělního odpoledne.

Tou první byl start tříleté dcery Laureny LA PRIMAVERY, kterou jsem na vlastní oči viděla poprvé od doby, co odešla z Napajedel jako mrňous do dostihového tréninku. Moc krásy po mamince nezdědila, snad jen ten výrazný jeleník krk a štíhlou holeň, předveším hlavu má po tatínkovi Mill Pondovi. I ty oči…. Ani klid před dostihem z ní nevyzařoval jako pokaždé z její maminky, naopak – působila jako uzlíček nervů. K boxům se vydala osamocená bez koní a kolizi krátce po startu málem neuseděla její jezdkyně. Mohlo být rázem po nadějích. Primča si totiž premiérově okusila velké „áčkové“ závodiště ….

Ale konec dobrý, všechno dobré - v těžkém čtyřkovém dostihu na hluboké půdě bojovala jako lev (a nebo jako Laurena?) a doběhla na skvělém 5.místě.

Druhou neméně krásnou událostí byl triumf El Hadjiho. Popisovat upřímnou radost z nezapomenutelné podívané je celkem zbytečné, na to slova nestačí. Způsob, jakým zdemoloval všechny ostatní soupeře, patřil do kategorie suverénních. Více z denního tisku:

 

….. Vítězný návrat El Hadjiho

 

Je deštivé odpoledne 6. července a Karlovy Vary již třetí den naplno žijí filmem. Atmosféra rozmanitého světa kinematografie je v tento den zřetelná daleko od centra lázeňské metropole, až v příměstské části zvané Dvory. U řeky Ohře, které se naštěstí ničivé povodně z posledních týdnů nedotkly, si dali dostaveníčko herci, nepřehlédnutelní filmoví fanoušci ověnčení visačkami a hlavně rychlí koně, zuřiví sázející a natěšení diváci. Červencové sváteční dny totiž tradičně patří karlovarskému závodišti a prestižnímu Poháru Filmového festivalu, dostihu I.kategorie na trati dlouhé 1.200m.

Ivan Kub ve zmiňovaném dostihu dvakrát triumfoval jako jezdec, nejprve s Gay Devilem (1998), posléze s Hyphenem (2001) a mimo tato vítězství získal 3.místo s Vendulkou (2000) a 6.místo s Reasons for Love (1995) a Sicky (1996). Tentokrát se do Varů vrátil jako trenér a do dostihu tak trochu záhadně dohlásil EL HADJIHO. Sedmiletý ryzák reprezentující stáj Joly již několik let patří k největším oporám smolivecké dostihové centrály, letos ovšem jeho výkony, velkou měrou zaviněné zdravotními potížemi, patřily do kategorie zklamání. Původně Hadjiho jméno na přihlášce nefigurovalo, situace se ovšem změnila při následném dohlašování. Bylo to velmi šťastné rozhodnutí anebo pouhý risk? Na tom už nesejde. V pondělí, krátce po půl páté odpolední, El Hadji zmiňovanou záhadu rezolutně vysvětlil – pod žokejem Václavem Janáčkem divákům připravil krásnou podívanou. Takovou, kdy si nejeden řekne, jak je svět turfu fascinující. Evidentně natěšený subtilní svalovec s precizně zapleteným ohonem se od startu držel na přední pozici, aby v cílové rovince navzdory hluboké a koňskými kopyty rozbité půdě ještě zrychlil a své nejbližší soupeře Ediggia (ž.Chaloupka) a překvapivě dobře jdoucího Mr Daria (ž.Koplík) porazil s jistotou tří a čtvrt délek. „Je to zase náš starý dobrý Hadji“, mohli si spokojeně říkat rozesmátí Ivan Kub, valachův majitel Jiří Odcházel i žokejský šampión Janáček, když před cílovou podkovou přijímali gratulace od herce Bolka Polívky………

Chování jezdců ke koním - obrázek

Chování jezdců ke koním - obrázek

Kůň není sportovní náčiní. Jezdec se nemá hrubě chovat ani k takovému, na kterého si do dostihu sedne poprvé a potom se spolu jako dvojice třeba už nikdy nesejdou. Nemohla jsem přehlédnout nevhodné chování mladého jezdce při dostihovém odpoledni ve Velké Chuchli 17.5.2009 a na web TB DIAMOND k reportáži připsala komentář:

.... dvakrát se radoval talentovaný Petr Foret, jenž dovedl do cíle vítězně ASIJSKÉHO TYGRA ve dvojkové Ceně Jatek Český Brod a.s. (1.600m)  a PARODII v závěrečné Ceně Dux-Josef Chejn, s.r.o. (1.400m). U tohoto mladého jezdce se ještě zastavím kvůli jiné záležitosti, která nedělá čest ani dostihovému sportu, ani jemu samotnému. Po návratu z dostihu dvouletých nezvítězivších koní do prostoru cíle častoval svou čtyřnohou partnerku Merrbacu za 7.místo tak nevybíravými nadávkami, že je ani v náznaku ze slušnosti nebudu používat. My otrlí lidé od koní jsme na silnější slova zvyklí, ale co tomuto zbytečnému „divadlu“ asi říkali návštěvníci? Nehledě na to, že u zábradlí stáli většinou rodiče s malými dětmi, kteří si chtěli užít krásných koníčků. Jak na ně mohl působit „rozpumpovaný“ mladý a vykulený kůň, který měl právě za sebou životní křest a který místo uklidnění zdviženou hlavou zoufale uhýbal necitlivému cukání otěžemi v tlamě? Sotva se po těchto zkušenostech bude těšit na další běhání.  Talent a odříkání je jedna věc, ale ani dosavadních 20 vyhraných dostihů tohoto jezdce neopravňuje k takovému chování. Možná by místo velkých gest a slov měl více pozorovat své starší jezdecké kolegy. Ti i přes zkušenosti i úspěchy většinou zůstávají slušnými lidmi, pro které kůň nepředstavuje pouze nářadí. A také se nestydí takovému koni poděkovat. I takovému, který nevyhrál. Tohle každý mohl vidět například u Garyho Hinda, který El Hadjiho pochválil za předposlední místo. A Jiří Chaloupka Grinwitche i za to poslední…

Škoda, že uši dostihové komise do těchto míst nedoslechnou a oči nedohlédnou. Abych neházela popel na hlavu pouze u Petra Foreta, podobné výroky byly slyšet i před startem závěrečného dostihu z hloučku vodičů, když hodně zlobil bílý valach Letoun, který nakonec neodstartoval. Peprná slova jedné rozzlobené vodičky, opět před diváky, měla pramálo společného s dívčím chováním.

Případná penalizace ze strany kompetentních orgánů jako výchovný prostředek by se v takových případech nemusela minout účinkem.

 

Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one