Laureny předkové

Při pátrání po předcích Laureny je mi více než jasné, že část své krásy zdědila také po jednom z pradědečků –  po CREPELLOVI (nar.1954). Krásný ryzák byl podle historických výpovědí lehce ovladatelný  a to u Laureny platilo také. Crepellovým stálým jezdeckým partnerem byl legendární Lester Piggott a k jejich největším sportovním úspěchům patřilo vítězství v Epsom Derby v roce1957 (navíc v nejrychlejším čase od roku 1936), v 2000 Guineas (1957) a Dewhurst Stakes (1956).

Crepello se dočkal uznání i dlouho po své smrti. V září 2007 byl na jeho počest pojmenovaný dostih učňů v Newmarketu. Zúčastnili se ho tehdy vždy tři nejlepší jezdci z dostihově nejvyspělejších zemí a to Velké Británie, Francie, Irska, Německa a Itálie. Speciální cenu vítězům předával osobně Lester Piggott. Bylo tomu přesně 50 let, kdy ho právě Crepello donesl k prvnímu vítězství v 2000 Guineas….

A v anglickém tisku jsem našla ještě jednu perličku: dostihoví funkcionáři se rozhodli, že o slavném žokejovi natočí film, který bude připomínkou všech 7 triumfů v Guineas. Titulek „Lester Piggott Day“ ovšem dostal trhlinu v okamžiku, kdy se zjistilo, že chybí potřebné filmové záznamy k onomu prvenství s Crepellem v roce 1957.

Lisa Hancock, programová ředitelka, tehdy oznámila:

"Archivy BBC, ITV ani Channel 4 nemají kromě záznamu Derby nic z 2000 Guineas z roku 1957, které nutně potřebujeme. Proto apelujeme na veřejnost, aby nám své případné archivy laskavě zapůjčila“.

Jak to s filmem dopadlo, nevím. Jisté je pouze to, že se mu pocty dostalo minimálně vizuálně. Na podzim roku 2007 jsem si totiž se zájmem prohlížela panely věnované Lesterovi a jeho úspěchům při dostizích na newmarketském závodišti….

 

Podobně jako s Crepellem je nezapomenutelný Lester Piggott spojený také s Laurenky dědečkem DOM RACINE (nar.1975), s nímž dosáhl triumfu v Prix Jean Prat ve Francii v roce 1978.

 

Další pradědeček, bílý hřebec KALAMOUN (nar.1970), byl odchován světoznámým Aga Khanem a na svém kontě má také nemalé úspěchy. Jako tříletý vyhrál na francouzské půdě 3 dostihy Gr.1 a dvakrát doběhl druhý v Gr.1 a Gr.3.

 

Pátrám dál a pokud se mi podaří ulovit nové informace o rodině Laureny, tento odkaz budu průběžně aktualizovat. Prozatím se dozvíte více informací zde:

 

o Crepellovi:

http://www.horses-online.cz/index.php?mmi=1&smi=917&bmi=C

 

o Dewhurst Stakes:

http://www.godolphin.com/BigRaceFocusDetail.aspx?id=493

 

o KALAMOUNOVI:

http://www.agakhanstuds.com/history/classic.asp?sorder=1

Crepello

Crepello

Crepello

Crepello

Crepello po Derby

Crepello po Derby

Crepello po Derby

Crepello po Derby

L.Piggott a jeho Derby vítězové (Crepello)

L.Piggott a jeho Derby vítězové (Crepello)

L.Piggott a vítězové v Guineas (Crepello)

L.Piggott a vítězové v Guineas (Crepello)

10.02.2009 09:17:10
laurena
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one