Beltaine a staří Keltové

Ráda se chytám každičké zajímavosti nebo zvláštnosti týkající se koní. Nejinak tomu bylo při čtení mailové zprávičky, kterou zasílala moje zpřízněná dostihová duše paní Poláková. Ta je hrdou majitelkou dvouletého hnědého valáška Beltaine a pravidelně mi posílá novinky z tréninku jejího malého, ale šikovného chlapíka, kterého má v péči Ivan Kub s bratrem Petrem v Mladém Smolivci na Plzeňsku. Milá zprávička plná srandy (jak to paní Poláková umí…) končila slovy: „A víte o tom, že na konci dubna slaví Keltové svátek Beltaine? To má ten můj koník krásné jméno, že?“

To bylo slovo do pranice! Tak jsem se o Beltíka začala zajímat důkladněji. Takže Beltaine není jen čtyřnohý ušlechtilý reprezentant stáje Sauter, který se na svoji závodní kariéru teprve chystá, ale také:

… starý keltský obřad (noc z 30.dubna na 1.května), ve kterém hraje prim slovo BELTAINE, což znamená v překladu něco jako „plápolající oheň“. Hlavním smyslem je oslava příchozího, tedy jara, které je symbolem plodnosti a počátku nového života a také harmonie v přírodě. Znázorňuje světlou část roku, tedy čas vlády lidí. Na rozdíl od tmavé poloviny roku, kdy vládnou skřítci a záhrobí. Jinak představuje Beltaine také spojení Bohyně a Boha – keltského krále ve svazek manželský.

Ve sváteční noci 30. dubna se každý rok pod vedením Velkého druida lidé scházeli v hlubokých lesích. Zde konali obřady, které jim měly pro celý další rok zajistit přízeň Bohů a tím i blahobyt. Zapalovaly se velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Nikdy se neprokázalo, že by Keltové skutečně obětovali bojovníky ze svého středu, ale keltský obřad Beltaine si navždy ponechal svou tajemnost.

Našla jsem další zajímavosti se svátkem Beltaine spojené: slaví se bujarým tancem 1.května a mimořádná pozornost je soustředěná na uctívání vodního živlu. Tanečníci symbolicky vytvoří koně (tvora Kelty velice ceněného) a ten se jde napít k místnímu rybníku, zatímco „májový blázen“ hůl se střapci, namáčí je v rybníce a kropí jimi ostatní….

Beltaine je svátek lásky (pro ty odrostlejší uvádím, že i sexu, vztyčení májky je více než symbolické…), hudby, tance a hodování a blahobytu. A ruku na srdce, to jsou věci, po kterých lidé od pradávna toužili a nejinak tomu je i v dnešní době. Možná proto hodně z nás utíká do náruče starých mýtů a legend. A moudrým Keltům můžeme tak trochu závidět, protože dokázali rozpoznat, kdy je třeba pracovat či bojovat a kdy se radovat a slavit….

Tak ať našemu chlupatému Beltíkovi, jeho majitelce i trenérům vydrží bujaré oslavy po celý rok, minimálně pak po celou dostihovou sezónu!

Beltaine Smolivec 2009

Beltaine Smolivec 2009

Beltaine Napajedla 2008

Beltaine Napajedla 2008

Beltaine 2008

Beltaine 2008

30.04.2009 12:56:34
laurena
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one