... z Laurenčina deníčku ...

Prosinec 2009 - obrázek

Prosinec 2009 - obrázek

Protože Laura stále nasávala vzduch, doporučil veterinář 2. prosince minimálně několikaterý výplach dělohy, aby nedošlo k případné infekci. Zašití jsem nechávala až jako poslední možnou variantu řešení. Otok zevních rodidel splaskl a klid jsme měly až do 17. prosince, kdy vnější rodidla zase zarudla, ale nezduřela. Pravidelnou úpravou kopyt  prošla 9. prosince s konstatováním, že nová rohovina zas o něco narostla a praskliny se zatahují. Od půlky měsíce přišel holomráz a výběh zmrzl a zledovatěl, takže po večerním krmení zůstávala Laura přes noc v boxe. Ani moc neprotestovala.

 

Za první signál zdravotního problému mohu s odstupem označit situaci, ke které došlo 30. prosince ve chvíli, kdy mi šla ve výběhu naproti a podlomily se jí obě přední nohy najednou, až si klekla. Pomohla jsem jí zpátky, vypadalo to, že na ledové krustě uklouzla a vše bylo dobré, při starém. Těšila se na jádro a poté pochutnávala na seně, měla zájem o dění kolem a mazlila se. Jako pokaždé. Následující den měla černý průjem, vypadalo to, jako by z ní stříkal Glukoflex. Na Nový rok jsem raději i přes to, že při vyprazdňování už trus měl tvar měkkých bobíků, odbornou pomoc zavolala. Vet předpokládal, že pozřela toxické spóry v půdě a píchl antibiotika, prolévali jsme ji H2O2 a dostala pastu na urovnání interny. Jako pacient naprostá jednička – nechala si dělat všechno, nehnula ani brvou. I ten odporně hořký roztok spolykala. Žádná skleslost ani nezájem, vše při starém – hlava skloněná do sena a „futrování“. To samé se opakovalo naštěstí i ráno, navíc uklidňující zpráva dorazila z laborky – výsledky z krve potvrdily, že játra i ledviny jsou v naprostém pořádku. Stála v boxe, dívala se ven, chroupala seno… (tak mě telefonicky informovala Hanka, abych nespěchala a jela Lauře koupit bílý jogurt s živou kulturou, jak pan doktor doporučil). Několik málo minut poté upadla. Stihla jsem k ní přijet ještě v době, kdy mě vnímala. Moje hlazení, uklidňování a zoufalé prosby. Bojovala téměř 2 hodiny, ale postavit na nohy se nedokázala. Nepomohla jí ani rychle napíchnutá infuze. Později už nemohla zvednout ani hlavu. Nepřicházela v úvahu ani poslední minimální možnost na její záchranu a to převoz do Brna, kde by ji zavěsili a žilně podávali medikamenty a infuze. Její i naše trápení (pevně věřím, že netrpěla moc a dlouho) ukončil vet vysvobozující injekcí. Nejvíc je mi líto, že se nedočkala jara. Milovala volnost, dobrou pastvu a bylo to na ní vidět. Laurenka si aspoň jedno pěkné jaro zasloužila!

LISTOPAD 2009 - obrázek

LISTOPAD 2009 - obrázek

Zvláštní záliba v podobě protrhávání ohradníků (natlačí se plecemi a nechá ho pod náporem váhy prasknout) se jí 12. listopadu vymstila. Drát z ohradníku na velké pastvině si zamotala kolem levé zadní, takže si ji po celé délce mezi kopytem a spěnkovým kloubem poranila. Ta jí po 4 dnech otekla, ale naštěstí jsem případnému zánětu nebo flegmóně v otevřené ráně zamezila včasným ošetřováním a dezinfikováním postiženého místa i bez zásahu veterináře. Po 2 dnech otok splaskl. Žádné výrazné ponaučení si z toho Laura nevzala, ohradník proráží dál, korzuje po okolí a tak ji jednou najdeme až u lesa, podruhé u silnice…

Ke granulím od Hippolytu opatrně přidávám vojtěšku (zatím hrst denně) a kvasnice a zdá se, že trochu nabírá na váze (tedy nepočítám pupek, ten má jako v dobách, kdy bývala březí).

Kožich na zimu pořád ještě nemá, takže noci tráví střídavě podle počasí – buď  v boxe nebo zadekovaná venku s ostatními.

Plno novinek se během točilo kolem Lauřiných hříbat – na prodej je Laurill, do chovu odešla La Primavera a nejmladší Lardeo se z Napajedel vydal do nového domova a bude se připravovat na závodní kariéru jako reprezentant DS Mladecko. Noví majitelé se nám ozvali a potěšili zprávou, že na prcka nikterak nebudou tlačit, ale že jsou na něho zvědaví, jak si na dráze povede. A také jsou rádi, že si vybrali právě Lardíka, protože jeho maminka je moc krásná… To zahřálo na srdíčku.

Návštěva veterináře nás stejně neminula (25. listopadu), ne kvůli neustupujícím podlomům, ale protože jí otekla sliznice vnějších rodidel, která je zvláštní oranžové barvy.  Zánět doktor bez sona a další konzultace na místě nepotvrdil ani nevyvrátil, takže čekáme na jeho další verdikt.

ŘÍJEN 2009 - obrázek

ŘÍJEN 2009 - obrázek

Velká změna přišla hned začátkem měsíce, když Bára usoudila, že si svou žárlivostí vůči Laureně ničím nepomůže a přestala ji ignorovat. Přidala si ji do svého seznamu kamarádů, takže na řadu přišly tolik oblíbené pusinky, kterými některé koně vždy překvapila a teď už spolu spokojeně courají po výběhu. Trvalo jí to skoro rok, než pochopila, že domů si Lauru nebudeme brát a že tedy s námi v posteli spát nebude a nebude jí ujídat z misky...

V půlce října přišly první mrazíky a to s Laurou trochu zamávalo. Rychle shodila na váze, protože zimní srst nestačila narůst. Navíc ji na zadních nohách opět trápí podlomy. Několik takto studených a hlavně propršených dní se sama rozhodla trávit nočním pobytem v boxe. Měla na výběr – po večerním krmení mohla z otevřeného boxu odejít a připojit se ke stádu, ale zůstala dobrovolně ve stáji u své kupky sena, o kterou se s nikým nemusela dělit a mohla si tak trochu odpočinout a nabrat síly na (doufáme, že ne dlouhou a tuhou) zimu. Změna životního rytmu samozřejmě nočním stáním v boxe brzy měla své následky – oteklé nohy. „Konve“ podle očekávání spolehlivě zmizí během dne, kdy se prochází po výběhu. Jen co nepříjemné studené noci pominuly, stáji se obloukem vyhýbá a tak je zadekovaná zpátky s ostatními koňmi venku.

Fotky Báry a Laureny v onen průlomový den: http://laurena.rajce.idnes.cz/Bara_s_Laurenou_-_Hipocentrum_Pa-Ja_4.10.09/

ZÁŘÍ 2009 - obrázek

ZÁŘÍ 2009 - obrázek

Celé září jsme zápasily s popraskanými kopyty, opatrně zabrušovaly a rovnaly. Praskliny se naštěstí nerozlezly po celé délce i šířce kopytní stěny, zastavily se pod nově narostlou rohovinou pod korunkou. Na těle má stále více krvavých kousanců, pravděpodobně od tlusťocha Bleska, který ji při každé příležitosti, kdy si chce sám zchladit žáhu, sprostě prohání. Důležitý poznatek - přestala kulhat. Kdo ví.., možná proto se o ni přetahují její nejvěrnější kamarádi Faraon a Ben. Jak se jeden někde opozdí, ten druhý se k ní přitiskne a chce být v její těsné blízkosti.
SRPEN - obrázek

SRPEN - obrázek

Další milá návštěva přijela za Laurenkou 2.srpna, opět v den dostihů ve Dvorech a opět se po 13.letech kobylka viděla se svým jezdcem Ivanem Kubem, jenž o ní vždycky říkal (a snad dodnes tvrdí), že byla jedním z jeho nejoblíbenějších koní, které ve svém životě potkal.

Kulhání neustupuje a tak jsme od 4.srpna na týden nasadili Equipalazone. Problém se zdá v zablokované páteři, takže občas provádíme protahování (přes ohon a přední nohy) a ohýbání a povolení v krku.

Velkou radost (nevím, jak to prožívá konkrétně Laurena) mi udělalo 2. vítězství letošní sezóny bílé dcerky La Primavery 9.srpna v Mimoni, navíc velmi lehce o 7 délek.

Druhou půlku srpna Laurena z velké části prokulhala, jednak následkem úprav kopyt a také se ozývala bolavá záda. Naštěstí se střídaly dny, kdy problémy ustoupily a ona si ve výběhu ve svižném cvalu a se zadkem ve vzduchu mohla podle libosti protáhnout tělo. Veterinář, který kvůli přetrvávajícímu kulhání přijel, ji prohlédl, ale nenašel žádnou závažnější příčinu. Ona navíc Laurenka zrovna před ním chodila jak baletka... Přesto budou jakékoliv skryté potíže vyloučené po RTG vyšetření.

ČERVENEC 2009 - obrázek

ČERVENEC 2009 - obrázek

8.července jsme si pozvaly na ultrazvuk paní doktorku Šteklovou, nezdál se mi občasný výtok z rodidel.

Laureně se tenhle zásah do soukromí moc nelíbil a v relativním poklidu stála jedině za úplatek – velká šťavnatá jablka. Nakonec vyšetření proběhlo bez poranění břišní dutiny (neustále se vrtěla a hýbala nohama) i rozbitého přístroje včetně monitoru, protože se nebezpečně blízko kolem těchto mašinek točila. I verdikt byl plný úlevy: nejde o žádné zánětlivé ložiško, jen lokální venkovní podráždění, s nímž se vypořádáme vaginálními výplachy.

Paní doktorka se trochu podivila její dost hluboké děloze – inu, 9 hříbat je těmi léty znát…

Na podlomy, kterých se stále nemůžeme zbavit především na levé zadní, jsme začali aplikovat speciálně namíchanou mast.

S nově příchozím krasavcem Faraonem s Laurenou počínaje 14.července začaly hodně silně cloumat hormony. Velice silně se rozříjila a touto ženskou silou ho zpracovala tak, že se (ač dlouholetý valach) začal chovat jako hřebec, ba přímo výkonný plemeník. Milostné hrátky se vším všudy jim šly jako po másle…

19.července nás navštívil Laurenky trenér Václav Chaloupka, který v dopolením přestávkovém čase před začátkem dostihů ve Dvorech absolvoval „puťák“ za svými někdejšími svěřenkyněmi. Líbila se mu jak samotná Laurena, tak Tall Cotton, která svůj důchod tráví jen několik málo kilometrů dál – v sousední vesnici Kolová, tak prostředí, ve kterém obě holky žijí.

Zaznamenala jsem jednu výraznou změnu – Laurena si už nenechá nic líbit od svého dřívějšího pronásledovatele Neona a jak na ni strakáč doráží, pěkně na něho vycení zuby a žene pryč. Tak si možná začíná trošičku zlepšovat své postavení ve stádě.

Nicméně Faraon zůstává jejím favoritem, na Beníka si už moc nevzpomene. Ti dva jsou jak srostlí, Laurena sice teď na nějaký čas po milostném opojení netouží, ale Ferda se od ní nehne ani na krok. Jak je zamilovanost pomíjivá. Nejenom u lidí…

ČERVEN 2009 - obrázek

ČERVEN 2009 - obrázek

Jako každá ženská má Laurena každý den jinou náladu. Většinou je miloučká, trpělivá na ošetřování kousanců od hmyzu nebo při vyndavání klíšťat, slastně přivírá oči při vyčesávání hřívy a úplně největší rozkoší je, když se jí hrabu v uších. Někdy umí být paličatá a nesoustředěná, zejména při zvedání nohou. To si nacvičujeme pro strouhání, které pro ni bývá náročné na výdrž - z koňského pohledu je více než zdlouhavé. Snad to nezakřiknu, když teď napíšu, že mě moc těší její ochota na práci ze země - nic světoborného, soustředíme se na vysílání a přivolání koně pryč, následování člověka, klidné stání po odložení vodítka na zem (no to nám ještě 100% nejde, někdy se dohadujeme, jak to vlastně bude). Také mi dává jasně najevo, že půlhodinové čištění si můžu nechat pro někoho jiného. Jakmile dokončím zkrášlovací proces a pustím ji zpátky do výběhu, první, co po několika málo krocích udělá, je vyválení přímo v hnojišti.... A jak u toho spokojeně mručí!

 

S oblibou vyhledává pozornost ze stran návštěv, nechává se s nimi fotit a ochotně pózuje a poslouchá, jak je krásná…

Nového krasavce Faraona se nejprve přehlížela jako rodné lány a více kamarádila s kozlem Vojtou, později se ale situace změnila a ona se nechává svádět k něžnostem. Chudák Beník, na stará kolena aby žárlil. Baví ji nenáročná práce ze země na ruce a překvapila mě, když na první pokus přešla bez zaváhání šustící a vlnící se plachtu na zemi. Že prý bláznivý plnokrevník – ha ha…

Pravidelná úprava kopýtek tentokrát na několikrát, nožičky trochu bolely, tak se nám strouhání rozložilo do několika dní.

Stále častěji se předvádí ve cvalu, ve výběhu si pořádá své soukromé dostihy. Stejné nadšení s ní ale sdílí jen málokterý další kůň a nadšený není ani Vojta, kterého pobízí k pohybu také. 

Nejsem reklamní konzument ani propagátor, ale tentokrát udělám výjimku. Laurena se během měsíce ze své anorektické vyzáže dostala do skvělé formy a k tomu jí kromě šťavnaté pastvy pomohlo několik věcí – jednak granule Beste Jahre od firmy Hippolyt, jejichž účinek zesílil několikrát týdně podávaný mash (taktéž od Hippolytu) a vynachválit si nemohu pivovarské kvasnice dodané firmou Volf Klatovy (www.pivovarske-kvasnice.cz). Špatně přelínala, téměř celá opadala až na kůži a dlouhé zimní chlupy jí zůstaly pouze na nohou a na břiše. Na konci května už má nový semišový kožíšek, který se ve sluníčku krásně leskne. Začínají se ztrácet i žebra, takže jediné, co nás teď trápí, jsou klíšťata.

Přidávám také fotky, na kterých vypadá, jako by měla plíseň - to jsem si ostatně myslela, když jsem přicházela k výběhu a z dálky viděla tohle zjevení! Jaká úleva, když jsem zjistila, že je posetá pylem. Pro porovnání všech snímků klikněte na "zobrazit celé" pod textem.

pylová královna duben 2009

pylová královna duben 2009

pylová královna duben 2009

pylová královna duben 2009

duben 2009

duben 2009

DUBEN 2009 - obrázek

DUBEN 2009 - obrázek

Nový koník Blesk je drzoun, který za přirozenou autoritu považuje pouze Gordona (a ten si ho k naší nespokojenosti vybral za chráněnce). Rád provokuje a samozřejmě  si dovoluje zejména na Laurenu. Naštěstí se projevila síla stáda a kamarádů, kteří ochraňují slabší – jakmile mladý vetřelec vypadá na to, že Lauru prožene, přispěchá jí na pomoc Benedikt. Stoupne si před ni a brání vlastním tělem. Když ani to nestačí, rozhoupe své velké tělo Lukáš. No a Blesk není blázen a nestojí mu za to, aby si našeho tunového drobečka jakkoliv rozhněval…

 

Laurena začíná konečně přibírat a podobně jako někteří chlapi, kteří před vyzáblými anorektičkami upřednostňují plnější tvary, si jí stále více všímá Beník. Vypadají jako dvojčata – jakmile Laura udělá pár kroků, on ji okamžitě následuje. A také ji učí – třeba u napajedla. Laurena se k jezírku na pití bojí přijít ze strany, kde je více bahna. A tak ji Ben odstrkuje až k místu, z něhož bezpečně dosáhne na vodu, aniž by se zabořila a umazala si svoje kopýtka.

Podruhé za krátkou dobu se silně rozříjila a tentokrát si za objekt své touhy vybrala uličníka Bleska. Nadbíhá mu všude a Ben jenom smutně kouká, co mu to ta jeho ženská vyvádí. Nezvykle teplé počasí vyhnalo ven mouchy i klíšťata, Laurena má asi sladkou krev, protože jich hned několik sundavám téměř denně.

Začala silně lysat nejenom na hlavě, ale po celém těle, takže jsem se rozhodla pro úpravu krmení. K melase dostává müsli granule Beste Jahre od f. Hippolyt, pivovarské kvasnice a třikrát týdně teplý mash. Klárka, která má bohužel bohaté zkušenosti s tím samým vypadáváním srsti u Tall Cotton, nám i v dovozu až „do domu“ hodně pomohla. S úlevou se na Laureny zádový hrbol už mohu podívat bez leknutí… Pomalu opouští podobu žebřiňáku.

Jenom co se jejích lumpáren týče, těm zůstává věrná – neustále bortí ohradník a když nejde zbourat, tak ho alespoň nějakým záhadným způsobem podleze. A to jen proto, aby na tu samou trávu, co má ve výběhu, dosáhla o pár centimetrů dále…

 

Březen 2009 - obrázek

Březen 2009 - obrázek

Jaro letos ne a ne přijít. Laurenu ta dlouhá nekončící zima stála hodně energie, takže jsme alespoň dočasně museli zvýšit denní dávky jádra.

Protože až jí sundám deku, mohl by někdo věcí neznalý zalarmovat ochránce zvířat, že ve Stanovicích se nachází týraný kůň…

Náš morální vůdce stáda Beník si ji vzal pod ochranná křídla, často postávají vedle sebe a když jde Laura na procházku a zmizí mu z dohledu, Ben ji volá zpátky. Na Zorečka vyzrála ženskou taktikou – aby se dostala na lepší místo u sena, pusinkovala se s ním a jakmile přestal být ostražitý, vyšoupla ho hlavou z jeho místečka a už hodovala, až se jí dělaly boule za ušima.

Co evidentně miluje, je čištění nebo jakékoliv dotyky po těle a na hlavě. Zavírá slastně oči, položí si hlavu na rameno a užívá si to.

Ovšem i nadále zůstává tím darebákem, který, ač má ve výběhu neomezeně seno, se škodolibou radostí protrhává pásku na ohradníku – na první pohled její úmysly nejsou vidět – přijde k pásce, nenápadně na ni tlačí a tlačí, až ji protlačí. A s ní se na exkurzi po areálu samozřejmě vydají i všichni ostatní…

1
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one