17.ledna 2009

Sundání podkov a první úprava
 
Štěstí při mně stálo víc než kdy jindy a po depresívní náladě (to se ve mně totiž zmítal pocit strachu, nejistoty a neznámého na základě spousty informací týkajících se přechodu na boso a možnosti komplikací s tím spojených) jsem získala zdatnou pomocnici Klárku Janouškovou. Má osobní víceleté zkušenosti s léčbou poničených kopyt u svojí kobylky Tall Cotton a tu ze zdánlivě marného pokusu o nápravu tvaru a funkčnosti jejích kopyt dokázala dostat do stavu, kdy už snad mají obě to horší za sebou. Dává mi sílu do téhle nejisté akce jít a já jí moc děkuju!
 
Vrhly jsme se tedy na radu Václava Vydry na první zákrok – sundání podkov. Šlo to pomalu, ale nakonec jsme obě železné botky vítězoslavně sundaly a pověsíme si je pro štěstí. Budou to první a poslední podkovy, které u našich koní uvidíte! A taky jsem vlastně přispěla ke Klářině premiéře – Laury podkovy byly vůbec prvními, které sundavala, kopyta totiž upravuje výhradně bosým koním (svým i dalších zájemců).
 
Vystrouhala jenom to základní – přerostlá místa kolem střelek, tak, aby přechod na boso Laurena nijak výrazně nepocítíla. Každé kopyto končilo orašplováním. K pozitívním překvapením patřilo zjištění, že kopyta má zevnitř pevná, tvrdá a praskliny z vnější strany kopyta nezasahují k bílé čáře. Ani střelky nemá deformací podkovy za ta léta kování extrémně zúžené, střely naopak rozšířené víc, než by měla mít. Stála docela v klidu, ale protože jsme úpravy dělaly v delším časovém rozmezí (taky se držím hesla „třikrát měř, jednou řež…“), tak při druhé noze začala být netrpělivá. Vyrážela nohu a trochu taky vydírala, protože držela v klidu jen když dostala něco dobrého na zub. Pravá noha byla více postižená, takže i patky nechala Klárka vyší a doupravíme to následovně za pár dní.
To samé platí u zadních nohou, dneska (po hodině a půl) už neměla Laurena náladu nám dělat pomyšlení.
A jak se jí ťapalo zpátky ke koním? Výborně, žádné opatrné našlapování ani zaváhání, rozešla se rázným krokem a spěchala k senu a kamarádům. To jsme si oddechly….
17.01.2009 18:43:58
laurena
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one